50 هزار هکتار مراتع کشور زیر کشت گیاهان دارویی رفت.
1399/08/28

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: امسال بیش از 50 هزار هکتار از سطح مراتع کشور زیر کشت گیاهان دارویی رفت.

فریبرز غیبی عصر سه شنبه در حاشیه بازدید از پروژه های جنگل کاری دهلران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هشت هزار و 425 گونه گیاهی در کشور شناسایی شده است که 2 هزار و 300 گونه قابلیت دارویی دارند.

وی گیاهان دارویی را از پتانسیل های کشور توصیف کرد و افزود: در این راستا نیز طی سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی برای توسعه رویشگاه های این گیاهان دارویی انجام شده است.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها و مراتع یادآور شد: در برنامه ششم توسعه 9 میلیون و 600 هکتار از محل طرح های مرتعداری به توسعه گیاهان دارویی اختصاص دارد که برای سال جاری 50 هزار هکتار پیش بینی شده و تا 80 هزار هکتار نیز قابل توسعه است.

غیبی از اجرای طرح رو در رو یعنی مدیریت پارک های جنگلی بصورت واگذاری خبر داد و گفت: این برنامه در راستای فرمایش رهبری در خصوص جهش تولید است و در این طرح مدیریت به جوامع محلی و در شهرها نیز به شهرداری ها واگذار می شود.

وی افزود: بوستان های جنگلی در قالب یک قرارداد 15 یا 30 ساله واگذار می شوند و برنامه تولید نهال مشارکتی یعنی نهالستان های مشارکتی را نیز دنبال می کنیم.

وی گفت: امسال تولید 26 میلیون اصله نهال زراعت چوبی در بخش های دولتی، خصوصی و صنایع در دستور کار داریم که برای 30 هزار هکتار زراعت چوب و 30 هزار هکتار جنگلکاری مورد استفاده قرار می گیرد و از روستاها و جوامع محلی می خواهیم که در این زمینه کمک کنند تا بر اساس قراردادهای 15 ساله گیاهان دارویی و جنگل کاری اقتصادی انجام دهند.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

تعداد مشاهده خبر193 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal