وزیر جهاد کشاورزی: طرح‎های پرورش ماهی در قفس حمایت می‌شوند
1399/07/07

بندرعباس - ایرنا - وزیر جهادکشاورزی گفت: طرح های پرورش ماهی در قفس مورد حمایت این وزارتخانه قرار می گیرند و موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی در کنار فعالان این بخش قرار دارد.

کاظم خاوازی شنبه شب در نشست ستاد راهبردی اقتصادی هرمزگان افزود: یکی از بخش های این صنعت تولید بچه ماهی است که از این بخش به صورت کامل حمایت می شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به درخواست فعالان بخش پرورش ماهی در قفس برای توسعه بخش خود، ادامه داد: این بخش در زمان شکل گیری در کشور ناشناخته و مسایل و مشکل های آن نامعلوم بود ولی اکنون محدودیتی برای حمایت از این بخش برای توسعه و ورود سرمایه گذاران جدید نداریم.

خاوازی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: سال گذشته به خاطر بیماری لکه سفید ضربه سنگینی به کشور وارد شد و درحال حاضر وضعیت خوبی داریم و حتی وزن میگوها هم بالا رفته است.

وی یادآور شد: پرورش جلبک در جاسک با هدف رفع نیازهای کشور پیش بینی شده که می تواند در اقتصاد کشور موثر باشد، آگار یکی از محصول هایی است که از جلبک به دست می آید و در صنایع مختلف کاربرد دارد.

بواسطه گستردگی دریا و جزیره ها ، علاوه بر صیدهای عادی و استخرهای پرورش آبزیان درساحل براساس آمارها، استان هرمزگان با وجود 53 واحد قفس پیشرو در تولید پرورش ماهی در قفس در کشور است.

کارشناسان حوزه شیلات، ظرفیت بالای تولید به علت وسعت دریاها، نبود نیاز به هوادهی، کاهش هزینه‌های تامین و نگه‌داری، شرایط مناسب پرورشی و کمبود گونه‌های مناسب که طیف وسیعی از غذای مردم را تشکیل می‌دهند را از مهم‌ترین علل موفقیت این استان در پرورش ماهی در دریا عنوان می کنند.

پرورش ماهی در قفس که در یک دهه اخیر با استقبال صیادان و ساحل نشینان روبرو شده، امروزه به تجارتی پر سود و کم هزینه دربین انواع صید در هرمزگان تبدیل شده است.

تا دیروز صیاد بایستی با شناور به دنبال ماهی در دریا بود و گاه ماهی چندانی به تور نمی آمد و صیادان از نبود ماهی گلایه می کردند که توسط کشتی های بزرگ صید می شود و به صیادان خرده پا نمی رسد، اما صید ماهی در قفس به روش علمی و تضمین شده که صیادان با رهاسازی بچه ماهی در قفس ها در یک دوره خاص 6تا 8ماه پس از بالغ شدن ماهیان یکجا برداشت می کنند.

البته باید گفت که در ایران سابقه زیادی در پرورش ماهی در قفس ثبت نشده، ولی از سال های 1361 با پرورش ماهی در قفس در سد « دز» خوزستان به صورت آزمایشی آغاز و در سال 1364 تولید در این دریاچه شروع شد.

استان هرمزگان نیز با 22 بندر صیادی و بهره‌مندی از 4هزار و 500 فروند شناور صیادی، اشتغال پایدار برای 31 هزار نفر صیاد، صید سالانه افزون بر 270هزار تن انواع آبزی، 30درصد بنادر صیادی و 36 درصد صید انواع آبزیان کشور را به خود اختصاص داده است که این آمارها نشان از جایگاه و اهمیت فعالیت‌های شیلاتی این استان در کشور دارد.
در سال 1369 نیز پرورش ماهی در قفس با بسته شدن قراردادی بین شیلات ایران و یک شرکت نروژی در دریای خزر و دریای عمان شکل جدی تری به خود گرفت و طرح پرورشی آن در هرمزگان به ظرفیت 180 تن اجرا شد و همچنان ادامه دارد.

رکورداری میانگین تولید در هکتار میگوی پرورشی، رتبه اول تولید لارو میگو در کشور، کسب مقام اول تولید ماهی در قفس، پیشرو در تولید ماهیان خاویاری در جنوب کشور و ایجاد اشتغال پایدار و دائمی برای افزون‌بر 45 هزارنفر در بخش‌های شیلاتی بخشی از توانمندی‌های شیلاتی استان هرمزگان است.

شیلات به عنوان محور طلایی توسعه پایدار هرمزگان در حوزه آبزی‌پروری نیز با داشتن افزون‌بر 50 هزار هکتار زمین‌های مستعد پرورش میگو، ظرفیت تولید 180 هزار تن در سال و همچنین ظرفیت پرورش ماهی در دریا با 113 هزارتن، در آینده به قطب اول تولید و پروش آبزیان در کشور تبدیل خواهد شد.

پرورش ماهیان دریایی در قفس علاوه بر کمک به حفظ ذخایر آبزیان، یکی از فرصت‌های مناسب سرمایه گذاری در حوزه شیلات است که این طرح در شیلات هرمزگان به صورت آزمایشی از سال 86 در جزیره هنگام و بندر آفتاب اجرایی شده است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
تعداد مشاهده خبر635 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal