تحلیلی بر وضعیت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان و ایران

در طی چند دهه گذشته، اقتصاد، فرهنگ و امنیت ملی محورهای کلیدی برنامه توسعه اغلب کشورها بوده­اند. در سالیان اخیر، کشورها در برنامه­ های توسعه خود به فناوری ­های نوین مانند فناوری نانو، زیست فناوری و فناوری اطلاعات و ارتباطات و موضوعاتی مانند توسعه پایدار، محیط زیست و سرمایه انسانی نیز توجه ویژه ­ای داشته ­اند.

بر همین اساس، در بسیاری از راهبردها و سیاست­ های ملی، فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان عاملی توانمندساز در حوزه ­هایی مانند اشتغال، آموزش، سلامت، حکمرانی و کسب و کار در نظر گرفته می­ شود. با اتکا به فناوری و نوآوری می­توان اشتغال و درآمدهای ملی را افزایش داد. در ده سال آینده نیازمند یک جهش بزرگ در توسعه کشور هستیم و در همین راستا، دولت جمهوری اسلامی ایران، فناوری اطلاعات و ارتباطات را مولفه­ های زیرساختی به وجود آوردن این جهش بلند در توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور می­ داند و این انتظار می­رود که فناوری اطلاعات و ارتباطات در نقش یک توانمندساز و همچنین در نقش یک بخش اقتصادی کلیدی، به ارائه سریع، خدمات با کیفیت، همه گیر و مقرون به صرفه در هر زمان و هر مکان به تمامی ذینفعان جامعه اطلاعاتی کمک نماید و سهم خود را در تولید ناخالص داخلی کشور افزایش دهد.

اتحادیه بین­ الملی مخابرات (ITU) یکی از نهادها تخصصی سازمان ملل متحد است که در راستای پایش جامعه اطلاعاتی در جهان، در طی یک عملیات گسترده و تخصصی به تعریف نشانگرهای مرتبط، جمع­ آوری مقادیر این نشانگرها از سطح کشورهای جهان و تحلیل و انتشار گزارش­ های مدون و سیستماتیک در این رابطه می­پردازد. این نهاد، هر ساله گزارش کلیدی Measuring the Information Sciety را براساس آمار و اطلاعات جمع­ آوری شده منتشر نماید. در این گزارش، دو شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT Development Index) یا IDI و شاخص سبد هزینه فناوری اطلاعات و ارتباطات (Basket ICT Price) برای تمامی کشورهایی که اطلاعات خود را براساس برنامه زمان­بندی موجود به شکل دقیق و به موقع ارائه کرده­ اند، محاسبه و منتشر می­ گردد. این گزارش، یکی از گزارش ­های مفیدی است که براساس تحلیل اطلاعات ارائه شده در آن می­توان ره راه­کارها، سیاست­ ها و اقدامات مفیدی در رابطه با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات براساس تجارب کشورهای دیگر دست یافت.

این گزارش یکی از خروجی­ های نظام پایش شاخص­ های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است که حاوی توصیه­ های سیاستی و راه کارهایی برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور می­باشد؛ و با نظارت مرکز برنامه­ ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران تهیه و تدوین گردیده است.
تاریخ:
1396/08/03
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal