تحلیل وضعیت توسعه دولت الکترونیک در جهان و ایران

گزارش سال 2016 چگونگی تحولات دولت الکترونیک در راستای پشتیبانی از شناخت و درک اهداف توسعه پایدار را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. هدف دولت الکترونیک توسعه رابطه میان شهروندان و دولت، ارائه خدمات عمومی اثربخش تر، پاسخگوتر و در دسترس تر از طریق خدمات پیشرفته الکترونیک و سیار، افزایش مشارکت شهروندان در تصمیم گیری و ایجاد موسسات عمومی شفاف تر و مسئولیت پذیرتر است. به این ترتیب هدف دولت الکترونیک همگامی با اصول و اهداف دستورالعمل 2030 توسعه پایدار بوده و می بایست در پیاده سازی این دستورالعمل نقش آفرینی نماید.

در عین حال، پیشرفت ها در زمینه دولت الکترونیک می بایست همگام با تلاش ها در جهت کاهش شکاف دیجیتال باشد. بسیاری از مردم دسترسی به اینترنت و یا دستگاه های موبایل ندارند. کاهش شکاف دیجیتال و حصول اطمینان از اینکه فقیرترین و ناتوان ترین افراد از توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و دولت الکترونیک در منطقه خود بهره مند می شوند نیازمند یک رویکرد یکپارچه در قبال خدمات عمومی است. رویکرد یکپارچه به معنی مواجهه با کلیه انواع و شکل های نابرابری میان مردم، کشورها و مناطقکه البته فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش تسهیل گر را در این زمینه ایفا می نمایدهمچنین انجام اقداماتی در راستای افزایش دسترسی برای همه و ارتقاء کلیه همکاری های روزافزون بین المللی و منطقه ای است. بنابراین عدم گذر از حتی یک نفر نیازمند توسعه دسترسی به اتصالات پهن باند پرسرعت برای کلیه افراد از طریق زیرساخت قابل اتکا و با کیفیت و اخذ یک رویکرد جامع شامل کلیه فاکتورهای اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی است.

گزارش حاضر تصویری از توسعه دولت الکترونیک در کشورهای جهان و ایران ارائه می نماید. نتایج این گزارش براساس تجربیات کشورها موفق منعکس کننده نوعی از دولت الکترونیک است که به بهترین حالت از پیاده سازی اهداف توسعه پایدار پشتیبانی می نماید. این گزارش همچنین کمک می نماید که از اقدامات سایر کشورها درس گرفته تا خدمات الکترونیک و سیار جامع و یکسان به همه بشر ارائه و شکاف های دیجیتال کاهش یابند. این گزارش توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر شده است. برای دریافت متن کامل گزارش اینجا را کلیک کنید.

تاریخ:
1396/04/07
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal