آشنایی با فناوری اطلاعات و ارتباطات سبز

فناوری اطلاعات و ارتباطات سبز و رایانش سبز که گاهی فناوری سبز نیز نامیده می­شود، به کارگیری سیستم­های رایانه­ای و منابع مرتبط از قبیل نمایشگر، چاپگر، سامانه­های ذخیره­سازی و شبکه به طور سازگار با محیط زیست، کارآمد و موثر با حداقل تاثیر منفی بر محیط زیست را به ارمغان می­آورد.

در جوامع امروزی همان­طور که تعداد رایانه­ها روز به روز در حال افزایش است، مقدار برق مصرف شده توسط آنها نیز موجب افزایش محتوای کربن در جو زمین است. این مشکل توسط دولت­ها و سازمان­ها درک شده و اقداماتی برای به حداقل رساندن استفاده از انرژی، برای رایانه­ها در حال شکل­گیری است. با استفاده از فناوری اطلاعات سبز می­توان مصرف انرژی را از طریق برخی تکنیک­ها کاهش داد که این به معنای انتشار کمتر دی اکسید کربن ناشی از سوخت­های فسیلی در نیروگاه­ها و حمل و نقل است که بالطبع صرفه­جویی منابع مالی و انرژی را به همراه خواهد داشت.

فناوری اطلاعات سبز شامل سیاست­های تشویقی دولت جهت بازیافت و کاهش مصرف انرژی توسط افراد و کسب و کارها است. اهداف فناوری اطلاعات سبز شامل کاهش استفاده از مواد خطرناک، به حداکثر رساندن بهره­وری انرژی در طول عمر محصول و ترویج قابلیت بازیافت آنهاست.

در کشور ما نیز با توجه به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، لزوم توجه به فناوری اطلاعات سبز از ضروریات به شمار می­رود. در این گزارش با انجام مطالعات مرتبط با موضوع به بررسی مفهومی فناوری اطلاعات سبز در برخی کشورها پرداخته می­شود و پس از آن رویکردها و سیاست­های رایانش سبز مورد بررسی قرار می­گیرند. سپس به اصول، استراتژی­ها و سیاست­های فناوری اطلاعات سبز در دولت الکترونیک پرداخته می­شود و در نهایت پیشنهاداتی برای اجرای فناوری اطلاعات سبز در کشور ارائه می­گردد.

گزارش توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تهیه شده است. برای دریافت متن کامل گزارش اینجا را کلیک کنید.
تاریخ:
1394/07/20
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal