ایران سومین کشور تولیدکننده زیره در جهان
1398/04/18

معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی: هم اکنون 12 هزار و 500 تن زیره سبز در کشور تولید می‌شود که نسبت به چهار سال گذشته، 3 هزار تن افزایش داشته است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ علی اکبر مهرفرد در آئین رونمایی از گواهی سپرده کالایی و قرارداد آتی زیره سبز افزود: زیره سبز جزء گیاهان دارویی طبقه بندی می‌شود و ما درحال حاضر در کشور 2 نوع زیره سبز و زیره سیاه داریم که تولید زیره سیاه به دلیل سختی آن از زیره سبز کمتر است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: صنایع تبدیلی در دنیا در دو کلاس فعالیت می‌کند که در کلاس اول گیاه را تولید، خشک و بسته بندی و استریل می‌کند و به بازار وارد می‌کند و در نوع دوم مواد مؤثر گیاه را خارج و به گیاه دارویی تبدیل می‌کنند که در کشور ما فقط در کلاس اول فعالیت‌های ذکر شده انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ما سومین تولیدکننده زیره در جهان هستیم گفت: در صادرات این محصول مقام پنجم را داریم، زیرا به دلیل مشکلاتی که تحریم برای ما به وجود آورده محصولات این چنینی اول به یک کشور واسط می‌رود و بعد صادر می‌شود.

مهرفرد با بیان اینکه برای توسعه تولید یک کالا باید صادرات آن توسعه پیدا کند گفت: با توجه به اینکه تجارت سنتی دارای محدودیت‌هایی است باید برای توسعه صادرات این محصول از تجارت مدرن و از طریق بورس کالا اقدام کنیم.

وی افزود: کشور ما به لحاظ اقلیمی خشک است و گیاهان دارویی در مناطق خشک توسعه پیدا می‌کند به همین دلیل ما می‌توانیم با توسعه صادرات تولید گیاهان دارویی را تا 2 برابر افزایش دهیم.

مهرفرد افزود: عرضه این محصول در بورس کالا باعث می‌شود که ما در کشف قیمت مؤثر عمل کنیم و همانطور که در زمینه زعفران مرجع تعیین قیمت هستیم در زیره هم مرجع تعیین قیمت در دنیا باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بخاطر محدودیت‌های سیاسی و ناشی از تحریم با مشکلاتی روبرو هستیم که در صورت برطرف کردن آن‌ها می‌توانیم صادرات را توسعه دهیم.

وی درخصوص عرضه محصولی مانند گندم در بورس کالا گفت: محصولی، چون گندم سیکل دولتی دارد و یارانه به آن تعلق می‌گیرد به همین دلیل برای ورود به بورس شرایط لازم وجود ندارد، اما در صورتی که بخواهد در بورس کالا عرضه شود ما هم استقبال می‌کنیم.

منبع: واحد مرکزی خبر

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal