14 میلیون تن گندم امسال در کشور تولید می شود.
1398/02/24

مجری طرح گندم کشور اعلام کرد: با وجود بروز سیلاب و خسارت های سنگین به اراضی زراعی استان های جنوبی کشور، از ابتدای فصل برداشت تاکنون خرید تضمینی گندم از مرز یک میلیون و 400 هزارتن در هشت استان کشور عبور کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24 درصد رشد را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا‏، «اسماعیل اسفندیارپور» از پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران پس از ثبت اطلاعات خرید در سامانه خبرداد افزود: این حجم از گندم خریداری شده به ارزش دو هزار و 400 میلیارد تومان بوده است.

وی اظهارداشت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون یک میلیون و 290 هزار تن گندم به ارزش دو هزار و 225 میلیارد تومان در سامانه خرید ثبت شده که یک هزار و 798 میلیارد تومان آن با عاملیت بانک کشاورزی به حساب کشاورزان واریز شده است.

مشاور وزیر جهادکشاورزی افزود: خرید گندم با کیفیت از استان های ایلام، خوزستان، بوشهر، فارس، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، جنوب کرمان و هرمزگان در حال انجام است.

وی با بیان اینکه افزایش خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته به دلیل افزایش عملکرد تولید در واحد سطح بوده است گفت: خرید گندم توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی ، شرکت بازرگانی دولتی ایران و مباشرت سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در حال انجام است.

اسفندیارپور افزود: به دلیل بالا بودن کیفیت، هر کیلوگرم گندم معمولی - نان با قیمت 1725 تومان از کشاورزان خریداری می شود.

وی خطاب به کشاورزان توصیه کرد: برای کشت دوم، بقایای کاه و کلش داخل مزارع را آتش نزنند زیرا ماندگاری آنها در مزارع موجب حاصلخیزی خاک می شود.

مجری طرح گندم کشور گفت: خوزستان با خرید یک میلیون تن، بوشهر 115 هزارتن، ایلام 105 هزارتن ، جنوب کرمان 72 هزارتن و فارس 55 هزارتن رتبه اول تا پنجم را به خود اختصاص داده اند.

وی پیش بینی کرد: امسال تولید گندم 14 میلیون تن باشد که از این میزان نزدیک 12 میلیون تن آن توسط دولت خریداری خواهد شد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal