اخبار ویژه
مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات با همکاری فائو، کارگاه آموزشی آغازین پروژه ارتقاء سامانه پایش محصولات کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای را برگزار کرد.

پدیده­ های اقلیمی از قبیل سیل، خشکسالی و سرمازدگی همواره به صورت تهدیدی دائمی و جدی برای تولیدات کشاورزی در کشور قلمداد می­شوند؛ از سوی دیگر تغییرات فصلی و کاهش نزولات جوی و همچنین شدت و توزیع آن از جمله عوامل موثر در راندمان تولید محصولات کشاورزی هستند. در مواجهه با این پیچیدگی­های محیطی و در راستای بهره ­گیری و توسعه فناوری­های نوین و همچنین پایه گذاری و ایجاد سامانه جامع پایش کشاورزی با استفاده تلفیقی از فناوری ­های پیشرفته مکان محور، وزارت جهاد کشاورزی براساس تفاهم نامه همکاری فنی مشترک با سازمان خواربار کشاورزی (FAO) اقدام به اجرای پروژه ای با عنوان "ارتقاء سامانه پایش محصولات کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره­ ای" نموده که به صورت آزمایش در سطح استان­ های مازندران، زنجان و جنوب استان کرمان اجرا خواهد گردید تا پس از ارزیابی نتایج، در گام بعدی جهت توسعه و تکمیل سامانه در سطح کل کشور اقدام گردد.

این کارگاه آموزشی  بمنظور معرفی اهداف، خروجی­ های مورد انتظار، الزامات اجرایی، نحوه پایش و ارزیابی و ارایه گزارشی از پیشرفت مراحل ابتدایی پروژه با حضور معاون وزیر در امور زراعت، روسا و مدیران سازمان­های جهادکشاورزی استان­های مازندران، زنجان و جنوب کرمان، نماینده موقت فائو در ایران، کارشناسان فائو، رئیس و مدیران مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و جمعی از عوامل دست اندر کار و بهره بردار در سطح ملی، در محل سالن جلسات نعمتی جم وزارت جهادکشاورزی تشکیل گردید.

در کارگاه آموزشی این پروژه، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر دسترسی به اطلاعات دقیق، به روز و تحلیل شده برای تصمیمات آنی، کوتاه مدت و بلند مدت و تبیین استراتژی ها و چشم اندازها تاکید کرد و گفت: انتظار ما از پروژه مذکور این است که اطلاعات به صورت زمانی، مکانی و محصولی باشد، زیرا محصولات کشاورزی با توجه امنیت غذایی، کنترل بازار، اطمینان مصرف کنندگان از دسترسی مستمر به کالای کشاورزی، دارای حساسیت است.

مهندس عباس کشاورز، قابلیت تحلیل و پیش بینی تولید محصولات کشاورزی را از دیگر ویژگی های سامانه پایش با استفاده از تصاویر ماهواره ای دانست و  اظهار داشت: این پروژه در سه استان سردسیر زنجان که دارای کشاورزی دیم است، استان مازندران با ویژگی منطقه ساحلی و کم ارتفاع و پرباران کشور و جنوب استان کرمانشاه که در منطقه گرمسیری واقع شده و عمده کشاورزی اش از فصل پاییز آغاز می شود، به صورت پایلوت اجرا می شود.

وی گفت: ما باید از این فضا استفاده کنیم و صاحب تکنولوژی شویم و از این رو تربیت نیروی انسانی، ایجاد ظرفیت های جدید و آشنایی با ابعاد مختلف این تکنولوژی از جمله درخواست های مان از سازمان فائو است.

در این کارگاه آموزشی، نماینده موقت سازمان فائو در ایران نیز با بیان این که فائو همکاری نزدیکی با ایران در حوزه های ظرفیت سازی، سیاستگذاری، تدوین استراتزی های تولید محصولات، بهداشت دام و مدیریت شیلات و جنگل ها دارد، گفت: در این راستا پروژه ارتقای سامانه پایش محصولات کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای با حمایت مالی بخش همکاری های فنی فائو و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی تدوین و اجرا می شود.

استر کویش لاروش هدف نهایی این پروزه را حمایت از تدوین تکنیک ها، سیاست ها و شرایط مناسب سرمایه گذاری برای دسترسی به کشاروزی پایدار برشمرد و افزود: این پروژه، روش های پایدار برای جمع آوری داده های میدانی را شناسایی خواهد کرد تا با استفاده از این داده ها توسط دفاتر استانی، آمارهای اصلاح شده و هماهنگ تولید شود.

لاروش ادامه داد: در این راستا جدیدترین فناوری های دسترسی لحظه به لحظه به داده های ماهواره ای برای تهیه اطلاعات مزارع، ارزیابی کیفیت داده های تولید محصول براساس شاخص های سنجش از راه دور و شناسایی فرآیندهای فصلی محصولات در سطح ملی به کار گرفته خواهد شد.

وی تصریح کرد:اصلاح روش های پایش تولید و بهره وری کشاورزی ضمن ایجاد فرصت های متنوع برای معیشت جوامع روستایی، به ایجاد یک نظام بازار کشاورزی منجر خواهد شد که بر شفافیت بازار غذا افزوده و هماهنگی در سیاست های مقابله با بی ثباتی در بازارهای کشور را ارتقا خواهد بخشید. لاروش در همین حال بر حمایت سازمان فائو از ایران برای دستیابی به توسعه پایدار کشاورزی تاکید کرد.

بنا به اعلام مهندس کریم احمدی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدت زمان اجرای پروژه دو سال در نظر گرفته شده و انتظار می رود در پایان خروجی هایی به شرح ذیل حاصل گردد:

·         ارزیابی روش­های موجود برای برآورد سطح و میزان تولید محصولات و ارائه روش بهینه برای تولید آمارهای کشاورزی با استفاده از تلفیق روش ­های سنجش از دور و فناوری­های نوین .

·         ایجاد پایگاه­ های داده­ ای شامل اطلاعات توصیفی و مکانی با هدف تجمیع اطلاعات .

·         تولید مدلی پایدار و ارائه ابزارهای لازم برای برآورد سطح زیرکشت از طریق تلفیق داده­ های توصیفی و تصاویر ماهواره ­ای .

·         ایجاد قابلیت تولید گزارشات مدیریتی و آمارهای کشاورزی در سطح استان ­های نمونه از سامانه طراحی شده .

·         تبادل دانش فنی در راستای افزایش ظرفیت کارشناسی با هدف انتقال تجربیات حاصل از عملکردها و روش ­های مورد استفاده از طریق برگزای کارگاه­ ها و دوره­ های آموزشی .

·         ارائه راهنماها، ضوابط و مستندات مرتبط با سامانه طراحی شده . 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.